Czym różni się różni IaaS i PaaS (Platform as a Service) łączy serwery, pamięć masową i infrastrukturę sieciową z oprogramowaniem potrzebnym do wdrażania aplikacji. Dzięki PaaS nie musisz inwestować w lokalny sprzęt ani martwić się konfigurowaniem środowiska wirtualnego do zarządzania aplikacjami.
Oczekiwano, że do końca 2020 r. Prawie 85% firm większość obciążeń roboczych będzie znajdować się w „chmurze”. Firmy te mogą następnie wykorzystywać dane w chmurze do personalizacji marketingu i udostępniania strategicznych danych między działami (unikając silosów) - dwa główne cele cyfrowej transformacji danych.
PaaS zapewnia wszystkie narzędzia potrzebne do osiągnięcia tych celów i nie tylko.
Przeanalizujmy, czym jest PaaS, kilka rzeczywistych przykładów PaaS, udział w rynku wiodących dostawców PaaS i nie tylko.
Na przykład AWS Elastic Beanstalk to platforma typu plug-and-play, która natychmiast obsługuje wiele języków programowania i środowisk. Ułatwia wdrażanie i szybkie testowanie, uruchamianie i skalowanie aplikacji dla różnych urządzeń na wielu platformach.
Zapewnia automatycznie przesyłany kod i zawiera narzędzia do równoważenia obciążenia i automatycznego skalowania, aby Twoje aplikacje działały płynnie przez cały czas.
Google App Engine to kolejny przykład PaaS do dostarczania oprogramowania.
Oprócz udostępniania aplikacji w dowolnym języku otrzymujesz także diagnostykę aplikacji, przechowywanie wersji, testy A / B i inne funkcje.
Usługi te zasadniczo różnią się od wynajmowania przestrzeni dyskowej lub maszyny wirtualnej. Rozwiązanie PaaS służy jako gotowa platforma do przełączania aplikacji na żywo.
Samo wypożyczenie sprzętu podlega IaaS, a nie PaaS.
Przyjrzyjmy się bliżej różnicom między tymi dwiema kategoriami.
Jaka jest różnica między IaaS a PaaS?
Infrastruktura jako usługa (IaaS) odnosi się do komponentów sprzętowych usług w chmurze, takich jak maszyny wirtualne i skalowalna pamięć masowa. PaaS zawiera również ekosystem do dostarczania aplikacji.
Oba są oczywiście przykładami usług przetwarzania w chmurze, ale z różnymi przypadkami użycia i rynkami docelowymi.
Aby jeszcze bardziej zagmatwać sprawę, wielu dostawców PaaS oferuje również rozwiązania IaaS i odwrotnie.
Usuńmy zamieszanie, porównując konkretne produkty.
Na przykład, jeśli używasz instancji AWS EC2 do przechowywania danych dla swojej aplikacji internetowej, używasz tylko podstawowej infrastruktury chmury. W tym przypadku korzystasz tylko z jednej usługi IaaS.
Zamiast tego, jeśli używasz AWS Elastic Beanstalk do wdrażania aplikacji internetowej, używasz usługi PaaS. Implementacja Elastic Beanstalk wykorzystuje infrastruktury AWS, takie jak S3, EC2 i DynamoDB, ale łączy je w jedną gotową do użycia platformę do programowania.
To jest różnica.
PaaS to rozwiązanie pakietowe, za pomocą którego można opracowywać i wdrażać swoją aplikację, podczas gdy IaaS to tylko czysta infrastruktura chmurowa.
Jest to podobne do różnicy między niezarządzaną usługą hostingową (która wymaga zainstalowania środowiska serwerowego, takiego jak PHP i MySQL), a zarządzaną platformą hostingową WordPress (taką jak Kinsta).
W niektórych przypadkach dostawcy, tacy jak AWS, Google i Microsoft, pobierają opłaty tylko za wykorzystanie zasobów, a nic za korzystanie z platformy oprogramowania.
Jaka jest różnica między SaaS a PaaS?
Z drugiej strony oprogramowanie jako usługa (SaaS) to kompletne oprogramowanie, a nie platforma do dostarczania niestandardowych aplikacji.
Dzięki opartemu na chmurze CRM, na przykład Salesforce, możesz zarządzać danymi klientów i przepływami pracy bez programowania.
Czytaj więcej o AWS: https://nitka.net.pl/