To sidebar

Tag - strony www

Entries feed Comments feed

Thursday, April 29 2021

Definicja sieci WWW

social-media-2489595_640.jpg, Apr 2021

Bardziej wszechstronna definicja pochodzi z konsorcjum World Wide Web Consortium (W3C):

„Sieć WWW to wszechświat informacji dostępnych w sieci, ucieleśnienie ludzkiej wiedzy”.

Sieć, jak powszechnie wiadomo, jest często mylona z Internetem. Chociaż są ze sobą blisko spokrewnieni, to dwie różne rzeczy. Internet, jak sama nazwa wskazuje, to sieć - ogromna globalna sieć, która obejmuje wiele mniejszych sieci. Jako taki, Internet polega na wsparciu infrastruktury i innych technologii. Natomiast sieć WWW jest modelem komunikacji, który umożliwia wymianę informacji przez Internet przy użyciu protokołu HTTP.

Tim Berners-Lee jest wynalazcą sieci i dyrektorem W3C, organizacji nadzorującej jej rozwój. Berners-Lee opracował Hypertext, metodę natychmiastowego odsyłania, która obsługuje komunikację internetową i ułatwia łączenie treści na jednej stronie internetowej z treścią w innym miejscu. Wprowadzenie hipertekstu zrewolucjonizowało sposób, w jaki ludzie korzystali z Internetu.

W 1989 roku Berners-Lee rozpoczął pracę nad pierwszym serwerem WWW w CERN. Nazwał serwer „httpd”, a pierwszego klienta „WWW”. Początkowo WWW był po prostu przeglądarką / edytorem hipertekstowym typu WYSIWYG, działającą w środowisku NeXTStep.

Sieć WWW jest szeroko rozpowszechniona od 1991 roku.

Inne w tej tematyce: https://stronysiedlce.pl/

tenis.lebork.pl